Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Компанијата Facebook ги зголеми приходите во вториот квартал оваа година на 29 милијарди долари од 18,69 милијарди долари во истиот период минатата година.

Сепак, компанијата наведе дека растот на приходите „значително ќе забави“ во втората половина на 2021 година. Забавувањето на продажбата се очекува да се случи по посилниот раст, по периодот на локдаун кога компаниите користеа огласи преку интернет за да стигнат до потрошувачите, јави BBC. Вредноста на акциите на Facebook се намали за пет проценти по работното време на берзата.

Основачот и извршен директор на компанијата, Марк Закерберг оцени дека претходниот квартал бил силен, како и дека Facebook продолжува да им помага на луѓето и компаниите да останат поврзани. Бројот на корисници на оваа социјална мрежа се зголеми на 2,9 милијарди.

Иако профитот на компанијата се зголеми за 10,4 милијарди долари во вториот квартал, Facebook предупредува дека очекува стапките на раст на вкупните приходи значително да забават од година во година. 

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Вести

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more

СЗО: Загадувањето на воздухот е полошо отколку што мислевме

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе