Прогнозите за пикот на вирусот засега остануваат исти, се изработува детална анализа

Засега прогнозите на надлежните остануваат дека пикот на вирусот ќе биде кон крајот на април и оти бројката на заболени ќе достигне до околу 2.000 лица. Сепак, министерот за здравство Венко Филипче најавува детална анализа за очекувањата и за временскиот интервал кога што би можело да се очекува.

Анализата, како што посочи Филипче, би била готова во текот на викендов или на почетокот на следната недела.

– Планираме детална анализа која сакаме да ја споделиме со јавноста во текот на викендот или на почетокот на следната недела. Би биле присутни и експерти од областа на епидемиологијата, а ќе се однесува на очекувањата и временскиот интервал кога што би можеле да очекуваме. Начелно, сегашните анализи и податоци укажуваат дека остануваме на истата прогноза, нагласи Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали остануваат на прогнозата на 2.000 заболени и пик кон крајот на април.

Во Велес каде веќе се потврдени три случаи, Филипче најави зајакнување на епидемолошката служба со еден или двајца епидемиолози кои ќе бидат испратени во текот на утрешниот ден, а следната недела и мобилна екипа.

За оние од овој град кои биле во контакт со заразените, Филипче апелира да останат дома и да не ги контактираат со останатите.

–  За сите важи генералниот апел за домашна самоизолација, посебно за луѓе кои знаеле дека биле во контакт. За нив е отворен и кол центарот. Најважно е да останат дома дури и да имаат најмал сомнеж во однос на тоа дека контактирале со пациенти кои сега се дијагностицирани. Врз основа на првичните податоци, ќе се направи увид кај колкав број од овие луѓе, имајќи го предвид времето на контактот, дали ќе биде индициран тест или ќе се чекаат 14 дена, рече Филипче. 

реклама

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Read more

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Read more

Македонија

Еко автобусите со пробно возење за време на карантинот

Read more

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Репризи од „Култура во време на корона“ за време на полицискиот час во Скопје

Read more

Вести

Силите на либиската Влада влегоа во последното упориште на генералот Хафтар

Читај повеќе
  • filter

Еко автобусите со пробно возење за време на карантинот

Читај повеќе

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Читај повеќе

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Читај повеќе

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Репризи од „Култура во време на корона“ за време на полицискиот час во Скопје

Читај повеќе

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Читај повеќе

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Читај повеќе