Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Најискусниот ракометар во екипата на Пролет, Дејан Пецаковски, донесе одлука на крајот од оваа натпреварувачка сезона да му каже збогум на активното играње ракомет.

Поранешниот македонски репрезентативец настапуваше за бројни македонски клубови, како Пелистер, Металург, Вардар, Струмица, Еурофарм Работник, а во странство за тунискиот Африкан.

„Ние како клуб сме горди што тој од 2020 го носеше дресот на Тинекс Пролет, секогаш давајќи го максимумот за нашата екипа“.

Клубот од истоимената скопска населба му врачи благодарница на левиот бек за неговиот придонес во изминатите години, која му беше врачена од страна на претседателот Кадиевски и директорот Сашо Огњеновски на последниот тимски собир со кој беше заокружена оваа натпреварувачка сезона.

„На Дејан Пецаковски му посакуваме сѐ најдобро во иднина, со надеж дека патиштата би можеле наскоро повторно да ни се спојат“, додаде РК Пролет.

38-годишниот битолчанец има 32 натпревара и 38 голови за репрезентацијата на Македонија со која играше на Европското првенство 2014 во Данска, кога бевме 10-ти.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе