Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Суперлигашот Пролет го комплетираше првиот трансфер во пресрет на новата сезона, потпишувајќи двегодишен договор со Стефан Стојчевиќ.

Фото: РК Тинекс Пролет Скопје

Овој перспективен пивот доаѓа од редовите на Алкалоид, каде не доби премногу голема минутажа по ланскиот трансфер од таборот на Бутел.

„Станува збор за исклучително талентиран ракометар кој ќе биде од голема помош во нападот и во одбраната, покривајќи ја пивотменската позиција што остана испразнета по заминувањата на Арсеновски и на Крстевски“, објави клубот од истоимената скопска населба.

Пролет успеа да го задржи во своите редови Александар Василевски, со кого потпиша нов договор, па искусниот лев бек и во новата сезона ќе ги брани боите на суперлигашот.

„Василевски важи за беспрекорен шутер, на неколку овосезонски натпревари беше и најдобар стрелец на Тинекс Пролет, а игра и значајна улога во одбраната на тимот на Александар Јовиќ“, велат пролеќани.

Од Пролет велат дека продолжуваат со преговори за ангажман на уште неколку засилувања со кои би бил заокружен ростерот за наредната натпреварувачка сезона во која пролеќани ќе се обидат да бидат поконкурентни откако изминатава сезона завршија на 7. место во плеј-оф групата со само 3 победи и дури 11 порази. Зад Пролет на табелата беше само Струга.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе