Пролетно освежување: Преуредете го домот со малку пари

Не ви е потребно големо и скапо реновирање за да го освежите изгледот на вашиот дом.

 

Со неколку естетски корекции може да направите вашиот стан или куќа да изгледа ново, свежо и модерно. Секако, најважно е основата на вашето живеалиште да е здрава и стабилна, па секогаш најпрво вложувајте во поправки на домот, а потоа на разубавување.

Со промена на покривките, украсите и помали парчиња мебел, како и со прераспределба на предметите може да доловите впечаток на реновиран дом.

Чистка!

Многу е важно редовно да правите растеретување од непотребни предмети во вашето место на живеење.

Предмети што само зафаќаат место, нефункционални парчиња мебел и апарати за домаќинство, украси што не се вклопуваат едни со други... сево ова прави вашиот дом да изгледа постаро и несредено.

Кога ќе се ослободите од метежот, ќе сфатите колку многу простор всушност имате во станот или куќата.

Remote video URL

Паметно складирање

Ако немате доволно простор за складирање – немате место или финансии за нови плакари – најдете начин да ги сместите предметите на начин што е во функција на естетиката.

На пример, користете украсни кутии, плетени и метални кошници, дрвени гајби и слично за да ги сместите поситните предмети, детските играчки, списанијата, полначите за мобилен и слично.

Колку поорганизиран е просторот, толку попрактичен и послободен е, а тоа го прави и естетски попривлечен.

 

 

 

 

 

 

Направи сам

Уште еден начин да заштедите на преуредувањето на станот или куќата е научите да правите дел од работите за кои би ангажирале професионалец. Можеби за почеток бојадисување на ѕидовите или вратите ви е преголем „залак“, но почнете со едноставни чекори.

Префарбајте ја оградата на дворот или терасата, столчињата за во двор, мала дрвена кутија или гајба, а потоа продолжете со поголеми зафати.

За некои делови од мебелот доволно е да имате супер идеја: реставрирајте стар метален кревет, дрвен сандак или претапацирајте фотелја, со помош на мајстор „од доверба“. Не мора да купувате нови предмети, ако се функционални и само им треба нов лик.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Архитектура

15 најголеми затвори во светот

Read more

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Read more

Кога графички дизајнер ќе си поигра со архитектурата

Read more

Виетнам го доби најдолгиот стаклен мост во светот

Read more
 

Магазин

Кои намирници се најлоши за здравјето на срцето?

Читај повеќе

Дали ќе ја решите загатката што Илон Маск ја поставува на интервјуата за работа?

Читај повеќе

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе