Промените на бојата на јазикот укажуваат на проблеми со здравјето

Миењето на забите е важно за оралното здравје. Но луѓето често забораваат на јазикот. Промените на бојата на јазикот укажуваат дека нешто се случува во вашето тело.

Нормалната боја на јазикот е светло розова, а црвената боја алармира на процес на инфекција. 

Доколку вашиот јазик има жолт слој на средината - вашето тело има проблеми со дигестивниот систем и црниот дроб.

Белата боја на јазикот ве потсетува да пиете повеќе вода.

Тенки пукнатини на јазикот се показател за габични инфекции кои најчесто се манифестираат и со потење, несоница и иритација.

Темни точки на виолетов јазик - големи се шансите дека имате застој на крвта и проблеми со вените. Отечени нозе, главоболка, болка во градите и кожа без сјај се честите недостатоци од кои страдаат овие луѓе.

Визуелниот метод на дијагноза не е 100% прецизен бидејќи деформациите кои се јавуваат на јазикот не секогаш се должат на инфекции или внатрешни процеси туку и на храна и бактерии.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе