Промоција на првиот квир роман „Лето во кое те нема“ од Петар Андоновски

Александра Спасеска
/ 07.09.2020 / 12:23

Во рамки на програмата на Skopje Pride Weekend, вечерва ќе се одржи промоцијата на романот „Лето во кое те нема“ од Петар Андоновски.

Новиот роман на Андоновски е објавен во едицијата ПРОаЗА на издавачката куќа Или-Или. Дизајнот на корицата е на Вања Штркова.

„Лето во кое те нема“ е најавен како првиот квир роман во македонската книжевност, а се промовира набргу откако Андоновски ја доби Европската награда за литература за неговиот трет роман „Страв од варвари“.

Промоцијата ќе се одржи денеска, понеделник 7 септември, од 21 часот во ShortBus како дел од програмата на Skopje Pride Weekend.

За романот ќе зборуваат Ирена Цветковиќ и Румена Бужаровска.

Во однос на универзалните книжевни текови, Андоновски со своите романи го носи големиот свет во македонскиот јазик, промислувајќи го естетски релевантно и актуелно. Она што од една страна е врзаност на авторот со поднебјето, од друга страна се претвора во сензитивна мембрана преку која продираат големите нешта во малата книжевност. Андоновски зафаќа теми кои одамна (или никогаш) не се пишувани кај нас. Другоста, траумите, сексуалноста, престапите, осамите... како ореоли на луѓето од секојдневието. Просторот на делата на Андоновски најчесто не е или само делумно е наш, неговите романи речиси секогаш се населуваат или се поврзуваат со далечното, неодреденото,.. со морето и синиот бескрај и во оваа негова карактеристика се препознава отскокнување од локалното, но само во поетолошко-филозофска смисла. На тој начин, најнашето станува најсветско или обратното – најсветското станува најнаше. Токму во овој спој на нештата е неговата вистинска вредност и посебност во домашната книжевност.

Оливера Ќорвезироска

Во најновиот роман „Лето во кое те нема“ Андоновски повторно ни говори за борбата да бидеш свој, а не она што другите го очекувале од тебе или оној/онаа што си мислел дека треба да бидеш. Да бидеш ти – ти, пред себе, пред оние кои ги љубиш, пред оние кои те љубат, пред оние кои не те разбираат, пред целиот свет, тоа е предизвик за секој кој се обидува да ја осознае својата мисија во светот, но и секој кој упорно си го поставува прашањето „Кој сум јас?“.

Ана Мартиновска

„Лето во кое те нема“ е искрен, интимен и храбар роман кој проникнува во најмрачните и досега неискажаните понори на нашето општество. Оваа моќна приказна, раскажана со препознатливиот питок јазик на еден од нашите најбитни современи писатели, Петар Андоновски, отвора ново, ослободувачко поглавје во македонската книжевна традиција.

Румена Бужаровска

Петар Андоновски (1987, Куманово) е автор на: ,,Ментален простор" (поезија, 2008), ,,Очи со боја на чевли" (роман, 2013, три изданија), ,,Телото во кое треба да се живее" (роман, 2015, три изданија), ,,Страв од варвари" (роман, 2018, две изданија).

Добитник е на наградата Роман на годината на Утрински весник за романот ,,Телото во кое треба да се живее" и на Европската награда за литература за романот „Страв од варвари“.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Книги

Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Read more

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Read more

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more
 

Магазин

Најголемите митови за автофагија

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Читај повеќе
  • play_arrow

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Читај повеќе

Во која секс поза најмногу уживаат жените од секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе