Промовирана книгата „Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ на Трајче Малинов

„Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ е прва книга на м-р по музика професор Трајче Малинов. Промоцијата беше во организација на Општина Велес и Локалната библиотека „Гоце Делчев“. Во книгата е претставена чалгијата како музички феномен, автохтона за Велес и Македонија од 19 век па сѐ до денеска.

Покрај општите податоци за чалгијата, во ова стручно книжевно дело, претставен е ликот на Алексо (Ало) Тончов, како врвен инструменталист - виолинист, кој со својата мајсторија на инструментот и чалгиската свирка бил познат и признат во Велес и Македонија.

Како што појасни Малинов, книгата е со неколку поглавја, општ дел наменет за целата популација, како и стручна обработка на нотни примери, нивна метричка и формална структура.

Покрај пишаниот збор, во книгата на Малинов има бројни фотографии, мелографирани и нотирани примери од песните и ората што се изведувале на свадбите и веселбите, како и мелоритмичка обработка на истите.

Авторот на книгата Трајче Малинов за МИА информира дека книгата е настаната со работата на неговиот магистерски труд од 2008 до 2011 година

– Оваа книга е ризница за незаборавот - чалгијата, нешто драгоцено што е традиција во Велес и Македонија уште од 19 век па сѐ до ден денешен. Моментално во Велес има само две чалгиски тајфи и за жал чалгијата е во изумирање. Но, сепак, со оваа дело сакам да оставам траг за незаборавот на велешката чалгија, потенцира тој.

Тој појаснува дека има чалгии и во други македонски градови, но велешката чалгија е посебна затоа што е со оној традиционален чалгиски состав и инструментариум каков што само во Велес се користи, а го нема во другите градови.

Тој истакнува дека има четири чалгиски региони во земјава: битолски, охридски, велешки и скопски, каде што, вели Малинов, во секој регион се користеле различни инструменти.

– Велешкиот чалгиски регион е специфичен по инструментариумот пред сѐ од арапскиот свет: ќенането, лаута, ќанон, ут, дајре, освен кларинет и виолина, кои не се дел од тој инструментариум, а сепак се користат, вели тој.

Инаку, Трајче Малинов, кој свири кларинет со неговата група „Виртус“, има издадено два албума каде што се обработени најубави стари велешки чалгиски песни.

Тагови
реклама
„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

Read more
Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Read more
Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Read more

Интервју со Lide Lide, најголемиот фан на Венко Филипче

Read more

Култура

По 17-ти пат Бела ноќ во Скопје

Read more

Живи статуи на „Статуафест“ денес и утре во центарот на Скопје

Read more

Македонскиот филм „Сестри“ го отвора ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Read more

„Dead Can Dance“ ќе настапат во Скопје

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе