Пронајден фосил на риба стар 95 милиони години

Во Мексико е пронајден фосил на риба за која се претпоставува дека потекнува од периодот од пред 95 милиони години.

Фосилот е пронајден во провинцијата Чиапас на југоистокот на земјата, а се претпоставува дека на американскиот континент живеела во периодот кога живееле и диносаурусите.

Научниците веруваат дека фосилот припаѓа на видот на риби од американско подрачје.

„Пронајден е фосил на риба која има боцки на грбот. Станува збор за неидентификуван вид кој живеел пред 95 милиони години, односно во истиот период кога живееле и диносаурусите“, велат истражувачите.

Се верува дека овој вид на риба потекнува од Мексико. Порано се сметало дека рибите пристигнувале од Европа и се движеле кон ова подрачје, но сега е заклучено дека најстарите и првите риби живееле токму на ова подрачје.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе