Пронајден тест кој детектира сепса во рок од 10 минути

Брзиот тест за анализа на крвта може да направи револуција во дијагностицирањето на сепса. Тестот го развија научниците на компанијата кои го измислија и тестот за бременост, а потребни се 10 минути за да се анализираат протеините кои покажуваат дали во организмот има сепса.

Секој час по доцното откривање на сепса се зголемува ризикот од смрт за 7 проценти, а раната дијагноза е клучна.

Со досегашните тестирања, потребни се три дена за да се добијат резултати дали пациентот е заболен од сепса.

Новиот тест ја детектира сепсата со неколку капки крв за неколку минути. Научникот Паул Давид, истиот научник кој ги измисли и првиот едноставен тест за бременост во 1980 година, го измисли и тестот за сепса заедно со научниците од неговата компанија Mologic, пишува Daily Mail.

Додека тестот за бременост трага по клучните хормони од матката и покажува линии на тестот, Mologic трага за протеини во крвта кои ја означуваат сепсата.

Шест протеини кои ги произведува имунолошкиот систем за да се бори против инфекции, идентификувани се во текот на седумгодишното тестирање на примероци од околу 1000 пациенти. 

Густината и примерокот кои ги анализира преносниот читач дава резултати во рок од 10 минути.

Во лабораторијата овој тест детектираше 80 случаи со сепса.

Засега се врши тестирањето на 550 пациенти кои се сместени на интензивна нега во лондонската болница за да ги потврдат прелиминарните резултати.

Се очекува дека овој тест може да се употребува за широка употреба во 2021 година.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Наука

НАСА: Откривањето фосфин на Венера води кон можноста за вонземски живот

Read more

Пронајдени можни знаци на живот на Венера

Read more

Совршено сочувани тела на мечки од пред 39.000 години

Read more

Јапонија ќе испрати 8K камера на Марс

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе