Прошетајте бесплатно низ Лувр, најпознатиот музеј во светот

Б.С.Б.
/ 31.03.2021 / 15:04

Францускиот музеј Лувр не само што е место на кое се наоѓаат некои од најпознатите слики на сите времиња, туку е и најпосетениот музеј во светот.

Бројот на посетители се промени во текот на изминатата година поради ситуацијата со пандемијата, но добрата вест е што сега може виртуелно да го посетите овој музеј. Можеби не е исто како кога би ги гледале овие уметнички дела во живо, сепак претставува одличен потег којшто ќе ги израдува сите љубители на уметноста.

За првпат, целата колекција во Лувр е достапна онлајн, повеќе од 482.000 дела може да ги видите бесплатно. Може да побарате одредено дело или конкретен уметник, да истражувате просторија по просторија со помош на интерактивна мапа којашто редовно се ажурира.

Сајтот на музејот е поделен на три дела и е достапен на француски, англиски, шпански и кинески јазик, а првенствено е наменет за мобилни телефони. Сите промени во колекцијата ќе бидат ажурирани и виртуелно, а ќе има и нова дигитална содржина интересна за посетителите.

Повеќе информации може да дознаете овде.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Стил

by.maryse: Нова модна линија на македонската инфлуенсерка Марис Џолин и Линеа

Read more

Пролетно чистење на кожата: Домашна маска за лице од 3 состојки

Read more

Bugatti претстави маса за билјард која чини 250.000 евра

Read more

Елизабет Харли изгледа одлично и на 55 години

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе