Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Кајгана/Макфакс
/ 02.06.2023 / 13:41

Протече нацрт договор на СЗО, кој открива нова пандемија. Според професорката на Универзитетскиот колеџ во Лондон, Маријана Мацукато, договорот открива дека светот мора да биде подготвен за нова пандемија, која може да биде дури и посмртоносна од Ковид, но сè уште покажува некои „загрижувачки сигнали“.

Документот покажува, како што додава Мацукато, која е и претседателка на Советот на СЗО за здравствена економија за сите, дека планетата може да биде во опасност да го отфрли она што беше научено за време на претходната пандемија и да ја изгуби можноста да ја заштити иднината. Во авторскиот текст за „Фајненшл тајм“ оваа професорка посочува дека е потребно да се дејствува за да се спречи тоа – со работа на нов глобален механизам за финансирање, потоа иновации кои се за општо добро, но и овозможување на бесплатен проток на иновации и информации преку границите.

Таа додава дека Владите на земјите со низок и среден приход ќе треба да сфатат како брзо и под разумни услови да ги добијат клучните технологии за вакцини од големите фармацевтски компании во богатите земји.

Бидејќи тие исто така придонесоа за развој на иновации преку споделување на биолошки примероци.

Меѓутоа, за време на Ковидот, како што вели таа, владеел „вакциналниот апартхејд“ и се покажало дека големите истражувања биле во служба на профитот наместо на здравјето на населението.

Загрижувачки, сепак, протечениот нацрт на глобалниот договор укажува дека транспарентноста во објавувањето на цените на лековите, како и споделувањето информации и трансферот на технологија, ќе биде на доброволна основа.

„Ова би била голема грешка – истата онаа што беше направена за време на пандемијата, кога на стотици милиони луѓе ширум светот им беше одбиена навремена вакцинација, делумно поради желбата да се максимизира профитот на неколку компании. И тоа не е само за цените, но и за условите за споделување технологија: правата на интелектуална сопственост се слабо регулирани“, оценува таа.

Професоркатаот Мацукато е убедена дека е неопходна итна промена во начинот на пристап до финансиите – онаа што ќе го отвори фискалниот простор што земјите во развој треба да го инвестираат во здравството.

„Договорот за пандемијата треба да воспостави систем во кој ќе станеме подготвени за иднината, надминувајќи ги конвенционалните глобални структури за финансирање на здравјето. Тој мора да биде воден од споделување на знаење, вклучување, пристап и транспарентност“, нагласува Мацукато.

Само преку глобалната политика, заедно со финансиските и правните обврски на владите и меѓународните тела како што е СЗО, е можно да се подготви, па дури и да се спречи следната пандемија.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Свет

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Read more

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Read more

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе