Протекоа резултатите од гласањето за Златната топка

Златната топка ќе биде доделена на 17 октомври во Париз, а како што сега стојат работите ќе му биде доделена на Карим Бензема.

Како и секоја година, неколку недели пред доделувањето, некако „протекуваат“ резултатите од гласањето, а така беше и овојпат.

Ако ѝ се верува на фотографијата која кружи на интернет, Златната топка ќе ја добие Карим Бензема.

Во гласањето на France Football, францускиот претставник и капитен на Реал Мадрид доби 521 глас и извојува убедлива победа над второпласираниот Садио Мане, додека третото место го зазеде Винисиус Жуниор.

Победата на Бензема беше очекувана со оглед на тоа што годинава Златната топка ќе се доделува врз основа на претходната натпреварувачка сезона, а не врз основа на постигнатите резултати во текот на календарската година.

Бензема веќе доби награда за достигнувања во текот на изминатата сезона - титулата најдобар играч во Европа што му ја додели УЕФА во август.

Во сезоната зад нас, Бензема го предводеше Реал Мадрид до нова титула на Европското првенство, а во Шпанија доминираше со мадридскиот клуб и ќе стане првиот Французин од 1998 година кој ја освоил „Златната топка“. Најпрестижниот трофеј го освои Зинедин Зидан пред 24 години.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Фудбал

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Read more

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Read more

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Read more

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе

Милевски повика 29 фудбалери за дуелите со Украина и Англија

Читај повеќе