Приватноста станува комплицирана

Проверете дали сте дел од FLoC експериментот на Google

FLoC е нова технологија која ќе ги замени „колачињата” (cookies) кои ги следат интернет корисниците и овозможуваат породбро корисничко искуство, но и таргетирање со реклами кои треба да се од интерес на корисниците. Може да проверите едноставно дали сте дел од експериментот на прелистувачот Chrome на Google.

FLoC моментално е во експериментална фаза и би требало да овозможи нов тип на следење на интернет корисниците, кое ќе ги групира во поголеми групи  ќе им пласира реклами.

Бидејќи корисниците сакаат да бидат сигурни, направен е сајт кој и официјално покажува дали сте дел од FLoC експерименталната фаза или не. Оваа проверка се однесува исклучиво на оние корисници на интернет кои го користат Chrome прелистувачот.

Доволно е да го посетите сајтот и да кликнете на големото поле за проверка.

Инаку, FLoC експериментот ќе трае до јуни или јули, а потоа до крајот на годината, FLoC би требало да биде воведена како нова технологија за сите корисници на прелистувачот.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе