Проверете дали вашиот телефон е изложен на хакерски напади

Сè попопуларните чипови произведени во Кина содржат критична безбедносна ранливост.

Кинескиот производител на полупроводници Unisoc неодамна стана многу популарен, бидејќи голем број производители почнаа да ги користат чиповите на компанијата во нивните буџетски уреди. Сега Check Point Research открива дека телефонските чипови Unisoc имаат критична безбедносна ранливост.

Според наводите, проблемот постои во фирмверот на модемот и влијае на 4G и 5G Unisoc чиповите. Проблемот, означен CVE-2022-20210, може да се користи за неутрализирање или блокирање на способностите за мобилна комуникација на уредот.

„Напаѓачот може да користи радиостаница за да испрати инфицирани пакети кои можат да го ресетираат модемот, спречувајќи го корисникот да воспостави комуникација. Ако нема patch, напаѓачот може да ја блокира мобилната комуникација“, вели безбедносниот истражувач Check Point Software.

Ранливоста беше откриена на телефонот Motorola Moto G20, кој користи чип Unisoc T700 и безбедносна закрпа за Android од јануари 2022 година. Сепак, ранливоста постои и на други уреди кои користат Unisoc чип.

Check Point Research го информираше Unisoc во мај за постоењето на споменатиот проблем. Unisoc го потврди постоењето на ранливоста, по неговиот извештај, и беше објавен patch.

На корисниците кои имаат телефони со Unisoc чипот им се препорачува да го применат соодветниот patch што Google ќе го објави во наредниот период.

реклама

Мобилни

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Read more

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Read more

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Read more

Дали гејмерскиот Black Shark 5 Pro ќе го помине тестот на издржливост?

Read more
 

Гик

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Читај повеќе

Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Читај повеќе

Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Читај повеќе

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Читај повеќе

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе