Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

За да избегнат дефекти далеку од дома, возачите треба да се погрижат моторот на нивниот автомобил да работи во добра состојба, а брзата проверка на запчестиот ремен може да спречи сериозни проблеми.

Запчестите ремени се клучна компонента на моторот и нивното откажување може да предизвика голема штета.

„Редовното одржување, вклучително и навремената замена како што е препорачано од производителот, може да ги спречи овие проблеми“, објави Express.

Оваа компонента може да се истроши со текот на времето и на крајот да се скрши.

Замената на ременот обично чини околу 355 евра, но може да достигне и до 590 евра.

Многу запчести ремени се наоѓаат во внатрешноста на моторот, што значи дека нивната замена е интензивна работа.

Затоа, најголемиот дел од сметката ќе биде поврзан со отстранување на различни делови од моторот, што може да одземе многу време.

Експертите предупредуваат и на уште една честа причина за дефекти со кои може да се соочат возачите на долги патувања, а тоа е празен или неисправен акумулатор. 630.000 возачи останале заглавени на пат поради дефект на акумулаторот во 2023 година.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Авто новости

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more

Пристигна освежената Škoda Octavia

Read more
 

Автомобили

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе

Top 3 најсигурни автомобили стари до 3 години

Читај повеќе