УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Катастрофален и понижувачки пораз ѝ нанесе минхенски Баерн на големата Барселона давајќи ѝ дури 8 голови, нешто што на Каталонците не им се случило од далечната 1946 година.

Во осминафиналето од тогашниот Копа дел Хенерал, денешен Копа дел Реј, Севиља ја понижи Барселона победувајќи ја со неверојатни 8:0 во првиот натпревар. Реваншот Барса го доби со пирови 1:0 и доживеа елиминација.

Сѐ до вчера тоа беше последен натпревар на кој Каталонците примиле толку многу голови. Сѐ додека не почна Баерн да ја полни нивната мрежа.

Забрефтаните Германци уште во 4. минута ја отворија гол-серијата со погодокот на Томас Милер на асистенција на Роберт Левандовски. Барса брзо се врати во игра, по само три минути и тоа со автоголот на Дејвид Алаба.

Милер го отвора резултатот

За ново водство на „Баварците“ се чекаше до 22. минута кога погоди Иван Перишиќ. Во 27. минута Серж Њабри и во 31. Томас Милер се погрижија Баерн да замине на пауза со висока предност од 4:1.

Луис Суарес врати некаква надеж за Барса со голот за 4:2 во 57. минута, но само 6 минути подоцна Џошуа Кимих повторно направи три гола разлика.

Во последните десетина минути германската машина продолжи да меле и да билда гол-разлика. Левандовски во 82. минута и нововлезениот Филипе Кутињо со два брзи гола во 85. и 89. минута се погрижија Барса да си замине дома понижена.

Баер е во полуфиналето каде го чека својот противник, а ќе го дознае вечерва откако Манчестер Сити и Лион ќе го одиграат својот натпревар. Другата полуфинална двојка е изненадувањето Лајпциг против претендентот ПСЖ.

реклама

Фудбал

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Read more

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Read more

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Read more

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе