Прв смртен случај од новиот корона вирус во Европа

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба.

– Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари. Тој беше хоспитализиран и изолиран до 25 јануари. Неговата состојба забрзано се влоши и неколку дена беше во критична состојба, поради што беше префрлен на интензивна нега, изјави француската министерка за здравство Агнес Бузин.

Таа додаде дека неговата ќерка, која исто така е заразена со новиот Covid-19 и е во истата болница, повеќе не е во животна опасност.

Досега во Кина од новиот корона вирус починаа 1.523 лица, а инфицирани се 66.492 луѓе.

Од декември досега болеста се прошири во повеќе од 20 земји, а Египет вчера пријави прв регистриран случај во Африка. Во 24 држави регистрирани се речиси 450 заболени лица од новиот Covid-19, од кои тројца починаа.

Во Кина се воведени драстични мерки за запирање на епидемијата. Градови во провинцијата Хубеи, со повеќе од 60 милиони жители, ставени се во карантин.

Во меѓувреме, на сите граѓани кои се враќаат во Пекинг од празниците им е наложено да бидат во карантин – или во сопствениот дом или да се подложат на 14-дневно колективно набљудување.

– Тие кои ќе одбијат да останат во своите домови или не сакаат централизирана опсервација и други превентивни мерки и контрола ќе бидат санкционирани, се наведува во соопштението на работната група за превенција од вируси во Пекинг.

реклама

Свет

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Read more

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Read more

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

ЦГК: Најмногу нововработени во полицијата, најмалку во одбраната

Читај повеќе

Се враќаат на работа родителите на деца до 6 години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Читај повеќе

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Читај повеќе

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Читај повеќе

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Читај повеќе

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Читај повеќе

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Читај повеќе

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе