Прв студиски албум на Боб Дилан по 8 години

Познатиот пејач и кантавтор Боб Дилан го издаде својот нов албум со оригинални песни, прв по осум години. Ова ќе биде неговиот 39. студиски албум и ќе го носи насловот „Rough and Rowdy Ways”.

Последниот албум на Дилан – „Tempest”, беше издаден 2012 година.

На новата збирка ќе се најде и годинашната 17-минутна балада за убиството на Џон Ф. Кенеди – „Murder Most Foul“, како и насловната песна на самиот албум, посветена на американскиот блуз-музичар Џими Рид. Во една од песните – „I Contain Multitudes”, Дилан (79) говори и за смртта.

– Мислам на смртта на човештвото. За долгото и чудно патешествие на голиот мајмун, рече музичарот во едно интервју за The New York Times.

Боб Дилан ја доби и Нобеловата награда за литература во 2016 година. 

Тагови
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Музика

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Read more

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Read more

Среќен роденден, Џенифер Лопес

Read more

ABBA ќе издаде пет нови песни догодина

Read more

Сцена

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Читај повеќе
  • play_arrow

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Читај повеќе
  • filter

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Читај повеќе
  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе