НБА 2022/2023

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Ноќеска во НБА се одиграа само четири натпревари, а најзабележителен поединец беше Брендон Инграм кој оствари трипл-дабл во победата на Њу Орлеанс.

Њу Орлеанс Пеликанс триумфираше над Шарлот Хорнетс со 115:96, а феноменален беше Инграм кој натпреварот го заврши со 30 поени, 11 скока и 10 асистенции.

Тоа беше првиот трипл-дабл за Инграм во неговата кариера, а стана само третиот играч во историјата на Њу Орлеанс кој имал трипл-дабл со 30 поени.

Тој исто така стана само осмиот играч во историјата на НБА со трипл-дабл со 30 поени без ниту една загубена топка.

URL

На другата страна најзабележителен беше Ник Ричардс кој постигна 9 поени со 14 скока.

Remote video URL

Во највозбудливиот натпревар на вечерта се сретнаа Бруклин Нетс и Кливленд Кавалирс, а гостите славеа со 116:114. Еван Мобли го предводеше Кливленд до победата со 26 поени и 16 скока, додека Спенсер Динвиди постигна 25 поени и 12 асистенции за поразениот тим.

Remote video URL

Орландо Меџик го совлада Њујорк Никс со 111:106 на крилата на Паоло Банчер (21 поен, 6 скокови), додека Каваи Ленард (32 поени, 6 скока, 6 асистенции) ги предводеше ЛА Клиперс до победата над Оклахома Сити од 127:105.

Remote video URL
Remote video URL

Резултати:

Орландо Меџик - Њујорк Никс 111:106
Бруклин Нетс - Кливленд Кавалирс 114:116
Њу Орлеанс Пеликанс - Шарлот Хорнетс 115:96
Лос Анџелес Клиперс - Оклахома Сити 127:105

Табела:

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Кошарка

Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Read more

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Read more

Везенков оди во НБА, ќе го засили Сакраменто

Read more

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе