Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

BMW ќе ја прошири својата понуда на M performance модели, така што ќе го приклучи таму првиот M3 Touring во историјата на германскиот автомобилски гигант.

Првиот тест-прототип на моќниот караван M3 Touring наскоро ќе влезе во фазата „развој на пат“, а новиот модел се очекува во 2022 година.

M3 Touring ќе му овозможи на BMW конечно да има директен ривал на веќе добро познатиот адут на Audi - RS4 Avant.

Германската компанија го најави M3 Touring како „остварување на сонот“, автомобил кој на проширената M понуда ќе ѝ донесе „неспоредлива разноврсност на модели“.

Овој модел ќе си го најде местото до новата M3 лимузина и M4 Coupe, модели кои се очекува да бидат претставени во септември. Следната година ќе стигне M4 кабриолет.

Списанието Autocar уште во 2018 година објави дека во BMW сериозно размислуваат за модел M3 Touring, кој сега и официјално е потврден. Автомобилот наскоро се очекува да биде тестиран на улица, а потоа и на патеката Нирбургринг.

Техничките детали уште не се познати, освен податокот дека M3 Touring ќе има 6-цилиндарски M турбобензинец. Се очекува дека овој модел ќе дели многу карактеристики со новата M3 лимузина и со моделот M4, кои имаат S56 твин-турбо трилитарски мотор кој во стандардна конфигурација развива 473 коњски сили.

BMW никогаш досега немале M3 Touring во понудата, а во 2000 година имаше протоптип базиран на третата генерација на моделот. Многу новинари го повозија, но автомобилот не влезе во производство.

Remote video URL
Тагови
реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Концепти

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more

Audi RS3 пристигнува со повеќе од 400 коњски сили

Read more

Apple го подготвува својот автомобил кој ќе дебитира во 2021

Read more
 

Автомобили

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Читај повеќе
  • filter

Hyundai објави тизери за електричниот SUV Ioniq 5

Читај повеќе

Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Читај повеќе