Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

САД денеска ги бомбардираа позициите на проиранската милиција во североисточна Сирија, при што загинаа 17 лица во првата воена операција на администрацијата на Џо Бајден како одговор на неодамнешните напади врз западните интереси во Ирак.

Портпаролот на Министерството за одбрана на САД Џон Кирби ги потврди воздушните напади врз инфраструктурата лоцирана на граничниот премин што ја користи проиранската милиција Катаеб Хезболах.

Според првите информации на Сириската опсерваторија за човекови права, уништени се три камиони полни со муниција кои пристигнувале од Ирак на илегалниот граничен премин јужно од сирискиот град Букамала.

Проиранските групи извршија три напади во последните три дена

Додека претседателот Џо Бајден чека гест од Техеран пред повторно да воспостави договор што Вашингтон го повлече во 2018 година под Доналд Трамп, во последните денови проиранските вооружени групи извршија три напади.

Во понеделникот паднаа ракети во близина на американската амбасада во Багдад, а во саботата беше нападната ирачката воздухопловна база Балад.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Read more

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more
 

Вести

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Читај повеќе

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе