ЕНДУРО 2020

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2020 над велешкото езеро Младост

Во организација на Мото клубот Мото-Велес, во соработка со Мотоциклистичката федерација на Македонија (МФМА) и Општина Велес, денеска ќе се одржи првата трка од државниот Ендуро шампионат за 2020 година.

Како што информира за МИА Сашко Ванов од Мото клубот Мото Велес, околу 50 учесници  од земјава ќе се натпреваруваат во класите  E1, E2, E3, и Велес Оф Роуд за возачи аматери.

Тој потенцира дека ќе ги почитуваат препораките на Агенцијата за млади и спорт за трка во услови на состојба на COVID-19, додавајќи дека сепак се работи за индивидуален спорт каде нема контакти меѓу возачите.

Стартот на трката е во 11 часот, а околу 16 часот е предвидено прогласувањето на победниците во сите класи и категории.

Како што информира Ванов, ќе се возат четири круга по 25 километри со еден ендуро тест во секој круг каде ќе се мери времето.

реклама
„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

Read more
Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Read more

Операторите најавија времен прекин на телевизиските програми

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Останати спортови

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Read more

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Read more

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Read more

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Читај повеќе

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ остана без олимписко злато, изгуби од Зверев

Читај повеќе

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Читај повеќе

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Читај повеќе

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Читај повеќе

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Читај повеќе

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Читај повеќе

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Читај повеќе