Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Google ја објави првата бета верзија на Android 14, откако објави два прегледа за програмери во февруари и март.

Ова значи дека сега можете лесно да ја тестирате претстојната верзија на Android, дури и ако не сте девелопер, со едноставно најавување на вашиот компатибилен уред Pixel на веб-страницата на Android Beta.

Исто така, ќе ја добиете надградбата автоматски ако веќе сте регистрирани на програмата Android 13 QPR Beta.

Кога станува збор за она што го носи првото бета ажурирање, искуството за навигација со гестикулација е променето, бидејќи сега на секоја апликација имате стрелка на левата страна што значи враќање назад. На овој начин, според Google, желбата е да се подобри разбирањето и корисноста на движењата наназад. Исто така, ја надополнува позадината и темата на уредот.

Покрај тоа, Android 14 Beta 1 ги подобрува и јазичните поставки за апликациите, кои беа воведени на Android 13. Така, тастатурата ќе го знае јазикот на корисничкиот интерфејс на апликацијата.

Претходно дознавме дека Android 14 ќе донесе подобра приватност, безбедност и перформанси, а подобрено е и искуството за користење таблети и уреди на преклоп.

Android 14, исто така, носи подобрен стил на интерфејс во некои области, заедно со промени на API врз основа на повратни информации од Developer Preview 1. Исто така, има интегрирана поддршка за дозволување апликациите да пристапуваат само до избраните фотографии и видеа, да пристапуваат до сите или воопшто да не даваат пристап.

Покрај тоа, Android 14 доаѓа и со оптимизации на системот за управување со меморијата на Android, што го подобрува искористувањето на ресурсите додека апликациите работат во заднина.

Оваа бета верзија ќе биде проследена со друга во мај, според временската рамка за објавување на Google. Се очекува стабилното ажурирање на Android 14 да започне да се прикажува на телефоните на Google Pixel во август и септември.

URL
Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Софтвер

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Read more

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Read more

Новата верзија на ChatGPT може да флертува и да ги учи корисниците математика

Read more

Како се креира содржина во поновите верзии на Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе