Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Капсулата наменета за потпомогнато самоубиство доби одобрение во Швајцарија, а нејзиниот креатор смета дека следната година треба да биде подготвена за употреба во оваа земја.

Евтаназијата е легална во Швајцарија, а во 2020 година ја искористиле 1.300 луѓе, покажуваат податоците на двете главни организации за „потпомогнато самоубиство“. Животите на луѓето завршуваат со голтање течен натриум пентобарбитал, кој ги става во длабока кома пред да умрат. Сепак, д-р Филип Ничке ја разви капсулата Sarco произведена од 3D печатач, која нуди поинаков пристап. На клиентите им се гарантира брза и мирна смрт без никакви хемикалии.

Капсулата ја реализира својата цел така што се полни со азот, кој брзо ја намалува концентрацијата на кислород, а личноста во неа умира од хипоксија и хипокапнија. Дејството на капсулата предизвикува чувство на дезориентација, а лицето може да почувствува блага еуфорија пред да ја изгуби свеста. Д-р Ничке тврди дека смртта настапува по 30 секунди и дека нема ниту паника, ниту чувство на задушување.

Исто така, капсулата се активира одвнатре, така што лицето може самостојно да притисне копче кога е подготвено да го стори тоа. Капсулата е пренослива и може да се транспортира на која било локација.

Законскиот преглед на капсулата е завршен и може да се користи без проблем.

Третиот прототип на капсулата Sarco во моментов се прави со помош на 3D печатач во Холандија и треба да биде оперативен во Швајцарија во 2022 година.

Д-р Ничке минатата година изјави дека сака оваа технологија да биде достапна бесплатно, па програмата за печатење на капсулата ќе биде достапна на интернет.

Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Вести

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Read more

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Read more

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Read more

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Read more
 

Гик

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе

Снимени мистериозни нишки во срцето на нашата галаксија: Од каде доаѓаат?

Читај повеќе

Не е поради удобност: Зошто кучињата спијат во свиткана положба?

Читај повеќе

Научници открија како до супер имунитет против ковид

Читај повеќе