Први симптоми на бубрежна болест за кои грешно мислиме дека се болки во грбот

Штом ќе почнете да чувствувате болки во грбот, првото нешто на што веројатно размислувате е дека сте истегнале мускул или сте го повредиле грбот. Сепак, лекарите предупредуваат дека во некои случаи грбот нема никаква врска со тоа, туку непријатните болки се предизвикани од проблеми со бубрезите.

Имајќи предвид дека бубрезите се наоѓаат во пределот на долниот дел на грбот, повеќето пациенти погрешно ја мешаат бубрежната болка со болки во грбот, но овие два типа на болка имаат различни причини и методи на лекување. Додека болките во грбот најчесто се предизвикани од некој надворешен феномен и може лесно да се отстранат, кога станува збор за бубрежна болка, состојбата обично е многу посериозна.

Лекарите објаснуваат дека болката во бубрезите најчесто е предизвикана од воспаление или некои посериозни болести кои ги зафаќаат бубрезите. Болката во грбот, од друга страна, обично е предизвикана од оштетување на ткивото во грбот. Ако научите да правите разлика меѓу нив, тоа може да ја олесни навремената дијагноза и понатамошниот третман.

Како да препознаете бубрежна болка?

Болките во бубрезите се длабоки, прободувачки, се појавуваат ненадејно и обично исчезнуваат и повторно се појавуваат. Болките најчесто се јавуваат во повисоките нивоа на 'рбетот и во пределот под ребрата, до 'рбетот, а докторите предупредуваат дека болките може да се почувствуваат и во централниот дел на стомакот или препоните. Сепак, болката во бубрезите обично вклучува и други симптоми, вели д-р Рена Д. Малик.

Овие симптоми се висока температура, повраќање и гадење, болно мокрење, заматена или темна урина и чести инфекции на уринарниот тракт. За разлика од болката во грбот, која во повеќето случаи поминува сама по себе, болката во бубрезите генерално нема да се подобри додека не ја идентификувате и лекувате основната причина.

Можни причини

Вашите бубрези го филтрираат отпадот од вашето тело, создаваат урина и произведуваат хормони кои го регулираат производството на црвени крвни зрнца. Болката во бубрезите обично е предизвикана од болести на бубрезите и други делови на уринарниот систем, а некои од овие причини вклучуваат камења во бубрезите, уринарна ретенција, везикоуретерален рефлукс, оштетување на бубрезите и полицистични бубрези. Секоја од овие состојби бара третман, инаку може да се појават посериозни последици како бубрежна инсуфициенција.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе