Први во светот: Италијанците воведуваат задолжителни часови за климатски промени

Од следната година, во училиштата во Италија, во сите одделенија, задолжително ќе има настава за климатски промени и одржливост, како дел од обидите на земјата да се позиционира како лидер во еколошкото образование во светот.

Министерот за образование Лоренцо Фиорамонти, од редовите на антиестаблишмент-ориентираното Движење 5 ѕвезди (Movimento 5 Stelle), рече дека во наставната програма на јавните училишта ќе има околу 33 часа годишно посветени на теми во врска со климатските промени.

Овие часови ќе бидат вметнати во наставата за граѓанско образование, појасни портаполот на министерот, Винченцо Крамароса.

„Идејата е граѓаните на иднината да бидат подготвени за алармантаната климатска ситуација“, рече тој.

Материјалите за одржлив развој ќе бидат инкорпорирани во традиционалните предмети како географија, математика и физика.

Фиорамонти, кој работел како професор по економија на Универзитетот во Преторија, Јужна Африка, во интервју за Reuters рече дека целото министерство „се менува за да станат одржливоста и климата центарот на образовниот модел“.

„Сакаме италијанскиот образовен систем да биде првиот во светот што ги става животната средина и општеството во сржта на сѐ што учиме во училиште“, рече министерот.

Движењето 5 ѕвезди, од чии редови доаѓа тој, има историја на кампањи за заштита на животната средина и grassroots активизам.

Откако беше поставен на министерската позиција, Фиорамонти наидува на критики од десничарските опозициски партии бидејќи ги поддржува студентските протести против климатските промени и се залага за повисоко оданочување на производите од пластика и пијалаците што содржат многу рафинирани шеќери.

реклама

Свет

Трамп го смени шефот на својата предизборна кампања

Read more

Загрозени околу 25.000 работни места во American Airlines поради COVID-19

Read more

Во Бразил речиси два милиона заразени со COVID-19

Read more

Неколку стотици демонстранти во Москва побараа оставка од Путин, 103 лица се уапсени

Read more

Вести

Duna: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Читај повеќе

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Читај повеќе

Италија забрани влез за државјаните на Србија, Косово и Црна Гора

Читај повеќе

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Читај повеќе

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Читај повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада

Читај повеќе

Трамп го смени шефот на својата предизборна кампања

Читај повеќе

Бугарија ги затвори границите за државјани на Република Северна Македонија

Читај повеќе

СДСМ: Во податоците на ДИК недостатоци и грешки кои може да дадат неточна слика за конечниот резултат

Читај повеќе