Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел го претстави првиот квантен компјутер што во Германија го инсталираше американскиот компјутерски гигант IBM, додека Европа е активна во унапредувањето на оваа ветувачка технологија.

Компјутерот Q System One е инсталиран во близина на Штутгарт во соработка со германски експерти и работи уште од април.

Тоа е првиот квантен компјутер на групата IBM надвор од САД.

„Германија е меѓу најдобрите во истражувањето на квантната технологија и има намера да остане така“, рече канцеларката, која за време на студиите напишала теза за квантната хемија.

Remote video URL

Квантната технологија се користи за многу моќни компјутери поради физичките својства на исклучително малите честички.

Наместо „битови“ што се користат за класичните компјутери, квантниот свет користи „квабити“ (Qubits) кои можат да направат неколку работи паралелно и многу брзо.

Иако квантната технологија е сè уште во експериментална фаза, еден ден тоа може да овозможи да се решат прашања што се премногу сложени за сегашните компјутери за рекордно време.

Франција и Германија имаат за цел да бидат меѓу лидерите во таа област.

Француските власти најавија инвестиции од 1,8 милијарди евра за пет години во јануари, а Германија ќе издвои две милијарди за изградба на квантен компјутер до 2025 година.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Вести

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Read more

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе