Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Научниците потврдија дека го откриле првиот вселенски ураган над Земјата, а станува збор за маса составена од плазма, широка илјада километри, која е забележана на неколку стотици километри од Северниот Пол.

Вселенскиот ураган исфрлаше електрони наместо дожд, имаше неколку спирални краци и траеше осум часа пред постепено да исчезне.

„Досега не беше сигурно дека вселенската плазма воопшто постои, а доказот за нејзиното постоење е неверојатен“, рече Мајк Локвуд, научник од Универзитетот во британски Ридинг и коавтор на студијата, објави New York Post.

Небесниот спектакл бил снимен во 2014 година, но тој беше откриен неодамна за време на истражувањето спроведено од научници во Шандонг, Кина.

„Тропските бури се поврзани со голема количина на енергија и овие вселенски урагани мора да бидат создадени со неверојатно голем и брз трансфер на енергијата од соларниот ветер, наелектризиран со честички во горната атмосфера на Земјата“, рече Локвуд.

Remote video URL
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Наука

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Read more

Какви последици може да има патувањето до Марс врз човечкото тело?

Read more

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Read more

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе