Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во МКЦ парк

Во организација на дискографската куќа PMGJazz на 23 и 24 јули, во паркот позади МКЦ ќе се одржи првото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Во фокусот на фестивалот се македонските џез музичари и промоција на македонската џез музика.

Првата фестивалска вечер ќе почне во 19.45 часот со настапот на скопскиот џез музичар Филип Букршлиев, кој ќе отвири композиции од неговиот соло гитарски албум „Don’t go away mad because the Duke is not coming back“.

Двете фестивалски вечери ќе се одвиваат согласно протоколите предвидени за организација на настани од овој тип, поради актуелната ситуација со коронавирусот. Задолжително е носење маска, а столчињата ќе бидат поставени на 2 метра растојание. Бројот на посетители е ограничен на 300 седишта.

Remote video URL
Програма:

Ден 1: Четврток, 23 јули 2020, врати 18:30, програмата започнува во 19:45.
Влезот е симболични 100 денари.
Билети онлајн: https://bileti.mkc.mk/index.php?id=684

Филип Букршлиев
Sethstat
Zulu 3.4
Kanton6Quartet

Ден 2: Петок, 24 јули 2020, врати 18:30, програмата започнува во 20:00.
Влезот е симболични 100 денари.
Билети онлајн: https://bileti.mkc.mk/index.php?id=685

Svetlost + Odron Ritual Orchestra
Cobalt Code Unit
Yordan Kostov Quintet

Фестивалот има и свој настан на Facebook каде се објавуваат информации како и нумери од настапувачите.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

МК сцена

Песната „Сакам да живеам“ од Нокаут победничка на 35. „Макфест“

Read more

„Параноја“ е новата песна на култните „Санаториум“

Read more

„Уживања“ со прилепчаните The Dreamers

Read more

„Дај замижи“ – прва авторска песна на кавадарчаните 4U Band

Read more

Сцена

  • play_arrow

„His House“ - новиот трилер на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 филмови што ги надминаа очекувањата

Читај повеќе

[КАЈГАНА рецензија] „Стела“ е филм за детето во секој од нас

Читај повеќе
  • filter

Започна снимањето на третиот дел на „Avatar“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 најдобри комедии на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Парсонс уште во март фатил COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Никол Кидман и Хју Грант во новата мини-серија „The Undoing“ на HBO

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dream Home Makeover“ - ново шоу за реновирање на Netflix

Читај повеќе

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Читај повеќе