Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Двајцата космонаути, кои следната среда првпат ќе полетаат со ракетата Falcon 9 на приватната компанија SpaceX пристигнаа вчера во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида.

Тест пилотите на НАСА, Даг Харли и Бен Бенкен е планирано да полетаат в среда кон Меѓународната вселенска станица, во првото лансирање на човек во вселената од територија на САД по речиси од една деценија.

НАСА ја затвори програмата за испраќање луѓе во орбитата со последниот лет на вселенскиот шатл „Атлантис“ во jули 2011 година и досега ги користеше услугите на руската вселенска програма. Двајцата космонаути ќе полетаат од истата платформа од која полета шатлот пред девет години.

Во меѓувреме, програмата на НАСА ја презедоа приватни оператори како SpaceX и Boeing.

Boeing се очекува да ги лансира своите први космонаути во 2021 година. 

реклама

Вести

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Read more

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Read more

Се тестира технологија за 6G мрежа

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе