Прво повлекување возила за Lamborghini Countach

Ретро моделот на Lamborghini има ексклузивно издание и уште поексклузивна цена, но сепак има маана.

Ова го утврди американската NHTSA (Национална управа за безбедност во сообраќајот на автопат), па нареди повлекување на сите модели од американските патишта. Во бројки - има вкупно девет примероци од моделот Countach LPI 800-4.

Една од посебните карактеристики на Countach е повеќеделниот стаклен капак што го покрива моторниот простор и овозможува отворен поглед на скапоцениот камен V12. И токму тој е контроверзен затоа што може да одлета. И тоа во никој случај не е добра вест за возачот позади.

Досега овој дефект е откриен на еден примерок и тоа кај сопственик во Катар. Минатиот месец се случи несреќа кога една од четирите табли се одвои и одлета во возење. Lamborghini веднаш покрена истрага, а ова повлекување е епилогот.

Lamborghini не може да ја исклучи веројатноста дека дефектот нема да се повтори и на други примероци и затоа, почнувајќи од 13 јануари, ќе ги контактира сите сопственици за да закаже преглед на возилото во овластен сервис.

Да повториме, зад стаклените панели се наоѓа 6,5 V12 кој во синергија со 48V системот произведува 814 КС. Достигнува 100 км/час за 2,8 секунди, па јасно е дека лепилото може да се олабави. Во понудата имаше вкупно 112 примероци.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Авто новости

Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Read more

Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Read more

BMW не се откажува: „Бубрезите“ уште повеќе ќе растат

Read more

Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Читај повеќе

Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW не се откажува: „Бубрезите“ уште повеќе ќе растат

Читај повеќе

Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се чува и вози автомобил на -50°C?

Читај повеќе

Golf двојка се шитна за рекордни 87.000 долари

Читај повеќе

BMW и Volkswagen објаснија зошто се против стандардот Euro7

Читај повеќе

Бонус од 13.500 евра за работниците во Ferrari

Читај повеќе

Како се покажа Tesla Model S во зимски услови?

Читај повеќе