Првото EP на Пијан Славеј е сè што ни треба ова лето

Александра Спасеска
/ 18.05.2022 / 19:09

Во пресрет на 21. OFFest што ќе се одржи од 1 до 4 јуни, Скопскиот џез фестивал ја најави промоцијата на новото издание на SJF Records - првата дискографска објава на Бранислав Николов под уметничкото име Пијан Славеј, вечерва од 20 часот во Makka Bar.

Деби изданието на Пијан Славеј се состои од 5 композиции, со вкупно времетраење од 18 минути. Херметички затворена, концизна, модернистички романтична музичка приказна што задолжително ќе се врти на repeat и ќе биде сè што ни треба ова лето.

Автор на текстовите и музичката скица е Пијан Славеј (Николов), а аранжманите и музиката во поширок контекст се дело на групата. На ова исклучително EP гостуваат: Сара Мејс (харфа), Петар Христов (кларинет) и Никола Ристановски (глас). Песните се снимени, миксани и продуцирани од Ивица Јанкуловски во скопското студио „Алшар“. Дизајнот на омотот е на Александар Поповски - Цанче. Извршен продуцент на изданието е Оливер Белопета.

„Изворната идеја на овој акт беше да се свири поконкретна музика со поетски сензибилитет на една нова македонска шансона. А потоа, тоа стана импулс за послободна и поширока групна интерпретација, градба и наслојување. Сега сè повеќе доаѓа до израз развивањето на инструменталното ткиво врз зборовната коскеност.

Од нежен ламент до крик - чувството на изолираност и загуба како нов духовен пејзаж, но и потребата од вистинскиот уметничи допир и преживување, се суштинскиот драјв на оваа музичка експресија што постојано се трансформира во потрага по сопствен природен глас“, вели Николов.

Покрај физичкото компакт-диск издание, Pijan Slavej EP ќе биде достапно и на сите популарни глобални дигитални платформи и стриминг сервиси (Bandcamp, Spotify, Deezer, Apple Music, Youtube, Tidal...)

Покрај Николов (глас, мини електрично пијано), за музиката се задолжени: Пеце Трајковаки-Брада (дигитален акордеон, ел. гитара, синт, програминг), Анреа Мирческа (контрабас), Мартин Џорлев (клавијатури) и Мартина Баракоска (тапани).

„Еве нешто што претендира да биде албум на годината и тоа со полно право“, со задоволство констатираше музичкиот новинар Ненад Георгиевски.

Remote video URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Музика

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Read more

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Read more

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Read more

10 работи што не сте ги знаеле за Фреди Меркјури

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Искрен трејлер за легендарниот Goodfellas

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Бред Пит откри кој филм зажалил што го направил

Читај повеќе
  • filter

Од играчка-плачка: 10-годишниот син на Бен Афлек му го „лупна“ луксузното Lamborghini

Читај повеќе

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Читај повеќе
  • play_arrow

Бред Пит најави крај на кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Читај повеќе
  • play_arrow

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Читај повеќе