ФИНА ОХРИДСКИ МАРАТОН 2020

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Пандемијата со коронавирусот удри и по маратонот кој традиционално во август се одржува во водите на Охридското Езеро.

Светската пливачка федерација (ФИФА) всушност ја откажа целата сезона 2020, па оттаму следуваше и откажување на Охридскиот маратон кој со години е во календарот на ФИНА. Маратонот во Охрид сезонава беше закажан за 30 август и требаше да биде издание број 34.

Охридскиот маратон првпат се одржа во 1962 година, а потоа до 1966 се одржаа уште три трки пред да настапи пауза. Беше повторно одржан тек во 1985 година, но само едно издание. Од 1992 до лани се одржуваше без прекин цели 28 години и тоа на патеката „Климе Савин“, а од 1998 година е дел од календарот на ФИНА.

Од ФИНА соопштија дека откажувањето на целата сезона е по препорака на СЗО како превенција за ширењето на коронавирусот.

Охродскиот маратон се враќа на календарот наредната сезона 2021 и тоа на 21 август, а ќе се одржи и мал маратон од 10 километри на 10 август.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Останати спортови

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Read more

Македонецот лизга и тренира: Стамкос ќе ѝ помогне на Тампа во финалето

Read more

Најболниот удар во историјата на ММА – право во меѓуножјето!

Read more

Ниту Трамп не успеа да го запре погубувањето на Навид Афкари

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе