Првпат по 35 години се продадоа повеќе грамофонски плочи од ЦД-а

Технологијата ретко оди наназад, сепак, трендот на враќање на грамофонските плочи достигна нов врв и ја надмина продажбата на ЦД-а.

Според извештајот на здружението RIAA, за прв пат од 1987 година, продажбата на грамофонски плочи ги надминала компактните дискови минатата година. Тешко е да се каже дали аудиофилите или колекционерите се оние кои се најзаслужни за ова достигнување, но се сомневаме дека аналогните музички продуценти се жалат, особено ако се земе предвид дека плочите се продадени во 41 милион примероци, а ЦД-ата во 33 милиони примероци.

Јазот е уште позначаен ако ја гледаме ситуацијата од финансиски аспект. Минатата година, потрошувачите потрошиле 482,6 милиони долари на ЦД-а, што е двојно повеќе од 1,2 милијарди долари потрошени на плочи.

Приходите од продажбата на рекорди веќе ги надминаа ЦД-ата во 2020 година, меѓутоа, со испораките на античкиот медиум зголемени за 17 отсто оваа година и пратките на неговиот дигитален братучед намалени за 18 отсто, конечно видовме дека аналогниот формат излезе како победник во однос на продадени копии.

Дигиталниот звук е убедливо најпопуларен

Иако побарувачката за музика на компактните дискови опаѓа, тоа не значи дека истото може да се каже и за популарноста на дигиталното аудио. Ако се земат предвид сите формати на потрошувачка на дигитална музика, вкупните приходи ќе скокнат за 6 отсто во 2022 година, на 15,9 милијарди долари, што е околу 92,3 отсто од уделот на пазарот.

Стриминг услугите како Spotify, Deezer, Tidal и Apple Music минатата година остварија приход од 10 милијарди долари, а YouTube и услугите базирани на реклами донесоа уште 1,8 милијарди долари.

„Сè на сè, 2022 година беше импресивна година кога станува збор за растот, по една деценија растечка популарност на стриминг на музичката сцена“, вели Мич Глејзер, извршен директор на здружението RIAA.

„Продолжувајќи ја таа серија, приходите од претплати од стриминг услуги сега претставуваат две третини од уделот на пазарот, достигнувајќи рекордни 13,3 милијарди долари.

Во меѓувреме, преземањата на музика продолжуваат да ја губат популарноста. Во текот на минатата година овој вид на потрошувачка на музика оствари приходи од 495 милиони долари, што е пад од 20 отсто, или 84 отсто во однос на пикот што се случи во 2012 година.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Музика

Тина не си го сакала големиот хит награден со Греми: Ужасна и грозна песна

Read more

Почина Тина Тарнер

Read more

Расипана гитара скршена од Курт Кобејн се продаде за 600.000 долари

Read more

Не успеал да набави карта за концерт на Тејлор Свифт, па на генијален начин се снашол

Read more
 

Сцена

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Читај повеќе

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Читај повеќе

Почина Драги Христов - Шпага

Читај повеќе

Ал Пачино ќе се придружи на клубот стари татковци

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за John Wick Chapter 4

Читај повеќе

Актери и актерки кои пораснале во сиромаштија, а денес се светски ѕвезди

Читај повеќе
  • play_arrow

Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе