ИСТОРИСКИ МОМЕНТ ЗА ЕВРОПА

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Продажбата на електрични автомобили расте пред сѐ поради еко субвенциите во многу европски земји.

Во Европа, во декември 2021 година, пазарниот удел во продажбата на чисто електрични возила (не вклучувајќи ги plug-in хибридите) беше 21 процент, надминувајќи го уделот во продажбата на возила со дизел мотори за прв пат во историјата, за 2%, објави Automotive News Europe.

Додека продажбата на дизел возилата опадна за 26% во споредба со претходната година, забележан е голем скок на бројот на новорегистрирани електрични возила од околу 91% во споредба со 2020 година.

Продажбата на електрични автомобили расте пред сѐ поради еко субвенциите во многу европски земји, но и подобрувањата во инфраструктурата за полначи, наведува истиот извор.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе

Изненадувачки, некои возачи не го знаат копчето за рециркулација

Читај повеќе