УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

ПСЖ ја исфрли Барса, Ливерпул сигурен

Новите два четвртфиналисти се тимовите на ПСЖ и Ливерпул кои синоќа успешно ја одработија предноста од првите натпревари.

ПСЖ имаше високи 4:1 од првиот дуел во каталонската престолнина па синоќа и оние 1:1 му беа доволни за да отпатува во наредната фаза.

Домашните во 31. минута добија удар од белата точка по прегледувањето на снимката со ВАР кога се востанови дека Оскар Мингеса го сопнал Мауро Икарди. Килјан Мбапе беше успешен егзекутор отворајќи го резултатот.

Барселона се врати во игра само шест минути подоцна и тоа со еврогол на Лео Меси откако претходно Усман Дембеле прокоцка колосална шанса.

Во судиското надополнување гостите добија пенал откако Левен Курзава го шутна Антоан Гризман во казнениот простор. Но, Кејлот Навас го одбрани ударот на Меси и Барса прокоцка одлична шанса да замине на полувреме со водство и во вториот дел да брка уште два гола.

Натпреварот заврши со резултатот од првиот дел и ПСЖ со вкупни 5:2 отпатува во четвртфиналето.

Ливерпул и Лајпциг и реваншот го одиграа на „Пушкаш“ стадионот во Будимпешта, а Англичаните победија со истиот резултат како и на првиот дуел, 2:0.

Головите беа постигнати во последните дваесетина минути. Прво Мохамед Салах во 70-тата минута се прошета низ гостинската одбрана и го отвори резултатот, а четири минути подоцна Дивок Ориги одлично му сервираше на Садио Мане кој ги постигна конечните 2:0 или 4:0 вкупен резултат.

Покрај ПСЖ и Ливерпул, неделава пласман во четвртфиналето обезбедија и Порто и Борусија од Дортмунд, а преостанатите четири патника ќе бидат познати наредните вторник и среда.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Фудбал

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Read more

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Ериксен од болница: Не се предавам, сакам да разберам што ми се случи

Read more
 

Спорт

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Читај повеќе

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Читај повеќе

Ериксен од болница: Не се предавам, сакам да разберам што ми се случи

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ исклучен поради груб старт, се извини на заминување

Читај повеќе

Како УЕФА го налути Шмајхел, а Македонецот Пандев влезе во историјата

Читај повеќе

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Читај повеќе

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе