УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

ПСЖ ја почна одмаздата, Челси речиси полуфиналист

Дуелот на ланските финалисти му припадна на парижаните, додека лондонските „Сини“ славеа на гости против португалсиот шампион.

Она што Килјан Мбапе беше немоќен да го направи на финалето во август, му успеа синоќа на снежниот терен во Минхен. Уште во 3. минута му донесе водство на ПСЖ, а 25 минути подоцна Маркињус го дуплираше водството пред упорните Германци да се вратат во игра.

Максим Шупо-Мотинг во 37. минута и Томас Милер во 60-тата се погрижија да се врати неизвесноста, но брзоногиот Мбапе осум минути подоцна погоди за ново водство на ПСЖ, водство кои баварскиот клуб не можеше одново да го анулира.

Далеку од тоа дека патникот во полуфиналето е решен бидејќи резултатот е и тоа како активен, но ПСЖ покажа дека сепак може да се носи со Баерн откако во ланското финале не можеше ниту сериозна шанса да создаде.

Порто го пречека Челси на наутрален терен во Севиља каде Англичаните подобро се снајдоа. Со головите на Мејсон Маунт во 32. минута и на Бен Чилвел пет минути пред крајот, „Сините“ остварија одлична предност која им гарантира каде-каде помирен реванш.

Тимот на Томас Тухел успеа да го направи она што минатата рунда не му успеа на Јувентус кој беше жртва на португалскиот шампион.

Реваншите помеѓу овие четири тима се закажани за вторник, нареднава недела.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Фудбал

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Read more

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Read more

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Read more

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе