ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

ПСЖ го скрши проклетството и конечно се квалификуваше во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Со два гола по 90-тата минута, парижаните ја совладаа Аталанта со 2:1 и ќе ја паметат незаборавната вечер во Лисабон и „Естадио Да Луж“.

Италијанците одиграа одличен натпревар и водеа до 90-тата минута. Марио Пашалиќ им донесе предност на избраниците на Џанпјеро Гасперини во 27 минута, а потоа имаа и неколку поповолни позиции да удвојат.

Во исто време, парижаните беа далеку од висината на задачата, а Нејмар направи еден невиден пропуст. Сепак, токму Бразилецот асистираше за израмнувачкиот гол на Маркињос во 90-тата минута, а во 93-тата го започна нападот за голот постигнат од резервата Максим Чупо-Мотинг.

Remote video URL

Така, екипата на Томас Тухел ги надмина тешкотиите и ќе игра полуфинале во ЛШ, по несреќните елиминации во четвртфиналето во претходните сезони. Таму Французите ќе се соочат со победникот од дуелот меѓу Атлетико Мадрид и Лајпциг.

ПСЖ последен пат стигна до полуфиналето на турнирот во 1995 година.

За Аталанта останува утеха што стигнаа до осумте најдобри екипи во своето деби учество во ЛШ.

Нејмар прогласен за најдобар играч на натпреварот

Нејмар беше прогласен за најдобар играч на синоќешниот натпревар во четвртфиналето во Лигата на шампионите против Аталанта.

Бразилецот ја одигра целата средба и со една асистенција придонесе неговиот тим да победи со 2:1.

По средбата, на Нејмар му беше доделена посебна награда.

– Тој беше најопасниот на теренот, рече техничкиот набљудувач на УЕФА, Космин Контра.

URL
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Фудбал

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Read more

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Read more

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Read more

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе