Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Војник на украинската национална гарда денеска, од засега непознати причини, пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при што уби пет лица, а рани уште петмина, соопшти денеска украинската полиција.

Инцидентот се случил рано утрово во фабрика за проектили „Пивденмаш“ при примопредавање оружје на стражарите, се наведува во соопштението.

Напаѓачот отворил оган од автоматска пушка „калашников“, а потоа побегнал од местото на настанот, соопшти Министерството за внатрешни работи, додавајќи: „Како резултат на тоа, пет лица загинаа, а уште петмина се повредени“.

Полицијата трага по војникот кој избегал по инцидентот, а кој бил во служба од 2001 година.

Објектот „Пивденмаш“, поранешен Јужмаш, е државна фабрика за воздухопловство која произведува и тестира материјали поврзани со одбраната, аеронаутиката и земјоделството. 

Тагови
реклама

Што мисли Илон Маск за судењето меѓу Амбер Херд и Џони Деп?

Read more

Анџелоти потврди дека е еден од најдобрите тренери на сите времиња

Read more

Најдолго се работи во Италија, кај нас покусо, ама покус е и животниот век

Read more

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Свет

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Read more

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more
 

Вести

Приведени седум лица во Скопје кај кои е пронајдена дрога

Читај повеќе

Најдолго се работи во Италија, кај нас покусо, ама покус е и животниот век

Читај повеќе

Променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд

Читај повеќе

Работник во фабрика во Струшко почина од струен удар

Читај повеќе

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Читај повеќе

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни по најавата од УХМР за нестабилно време

Читај повеќе

Приведени двајца дилери од Скопје

Читај повеќе

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери

Читај повеќе

Новиот словенечки премиер соработниците ги бира со посебен тест

Читај повеќе