Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не е изненаден од „скандалозното“ интервју на американскиот лидер Џо Бајден.

„Во текот на мојата кариера, навикнав на секакви напади од сите страни и под секакви изговори, од различен калибар и јачина, и ништо од тоа не ме изненадува“, рече рускиот претседател, одговарајќи на прашање за неговиот став кон изјавата на Бајден.

Путин додаде дека, иако употребата на вакви етикети стана вообичаена во американската политичка култура, веројатно под влијание на Холивуд, тоа не изгледа нормално во Русија.

„Не сакам да звучам грубо, но тоа ме потсетува на лошо варење, вербални проблеми со дигестијата“, рече рускиот лидер, реагирајќи набројувањето луѓе за чија смрт многу западни медиуми се обидуваат да ја обвинат Русија.

Рускиот лидер изјави дека „претседателот Бајден секако е многу поразличен од Трамп“.

Путин изјави дека Бајден е кариерен политичар.

„Сè уште сметам дека поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, г-дин Трамп, е извонредна личност, талентирана личност, во спротивно тој немаше да стане претседател на САД“, прецизира Путин, додавајќи дека Трамп е „голема личност“.

„И покрај тоа што не припаѓаше на американскиот естаблишмент, тој порано не беше дел од големата политика, а на некои им се допаѓа, на некои не им се допаѓа, но тоа е факт“, рече Путин.

Што се однесува до Џо Бајден, Путин рече дека сегашниот домаќин на Белата куќа „е радикално различен од Трамп, бидејќи претседателот Бајден е кариерен политичар. Тој всушност се занимава со политика цел живот“, забележа рускиот претседател.

Путин призна дека Бајден може да има „некои предности и некои недостатоци“ и изрази надеж дека сегашниот претседател на Соединетите Американски Држави „нема да преземе импулсивни чекори“.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Свет

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Read more

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе