Путин до мајките на загинатите руски војници: Не жалам што ја почнав војната

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги прими мајките и сопругите на руските војници кои се борат во Украина за прв пат од почетокот на руската инвазија.

Средбата се случила по бројни барања на семејствата на руските војници, кои се пожалиле на недостиг на основна опрема и ужасни услови. Во неколку наврати мајките на руските војници упаднаа во канцелариите за мобилизација на руската армија.

Видеото од средбата го пренесоа руските медиуми. На почетокот на средбата Путин рече дека „лично ја споделува болката на мајките кои ги загубија своите синови“, но набргу потоа почна да зборува за „лажни вести“ за војната во Украина, велејќи: „Интернетот е пат на измами и лаги, не може да верувате во ништо“.

Путин им рекол на мајките дека телефонски разговарал со војниците на фронтот: „Разговарав со нив и ме изненадија со нивното расположение, нивниот став. Не очекуваа дека ќе им се јавам. Овие разговори ми даваат причина да ги наречеме херои. Тоа е вистината“.

Тој, исто така, тврди дека целото руско раководство, во кое е вклучен и тој, „ја дели болката на мајките“.

„Ние разбираме дека ништо не може да го замени изгубениот син, изгубеното дете, а особено не за мајките, на кои сите им го должиме животот“.

„Ќе направиме сè за да не се чувствувате заборавено, сè што е во наша моќ за да имате рамо на кое ќе се потпрете“, рече Путин, додавајќи дека „не жали“ за одлуката да започне, како што вели Кремљ, „специјална воена операција во Украина и ја опиша војната како „пресвртен момент“ во кој Москва конечно застана против „западната хегемонија“.

Руската телевизија не ги објави изјавите на мајките на загинатите војници.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Свет

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Read more

Новоизбраниот премиер Фицо: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Read more

Моравјецки: Не заборавајте го ова, господине Зеленски

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе