Путин до руските војници во Украина: Другари...

По повод Денот на националната гарда, рускиот претседател Владимир Путин им се обрати на војниците кои се борат во Украина и им порача дека „борбата вклучува зголемен ризик“, пренесува руската државна новинска агенција ТАСС.

„Ви го честитам Денот на руската национална гарда. Националната гарда, која беше основана пред шест години, стана незаменлив и сигурен дел од државниот систем кој обезбедува владеење на правото и спроведување на законот и ги штити правата и интересите. на нашите граѓани“, рече Путин.

„Би сакал да посветам посебно внимание на персоналот на Националната гарда вклучен во специјалната воена операција во Донбас и Украина. Другари, борбените услови вклучуваат зголемен ризик“, рече рускиот претседател.

„Свесен сум како се однесувате во оваа ситуација – исклучително храбри и професионални, професионални и бестрашни, компетентно и прецизно ги исполнувате најсложените задачи, а во исто време покажувате херојство“, рече Путин.

„Целата наша земја со право се гордее со секој од вас. Сакам да ви се заблагодарам за вашата издржливост и беспрекорна услуга за Русија, за вашата лојалност кон вашата татковина, за вашата заклетва на верност. Ви посакувам вам и на вашите семејства добро здравје, успех и среќа ," тој додаде.

реклама

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Свет

Почна воената обука на мобилизираните Руси

Read more

Кадиров го повика Путин да употреби нуклеарно оружје по рускиот пораз кај Лиман

Read more

Русите го уапсија директорот на нуклеарната централа во Запорожје, планот е да го преземат раководството

Read more

Подољак: Можни се преговори, но само со новиот претседател на Русија

Read more
 

Вести

Крах на технолошките компании: 258 милијарди долари „испарија“ за 24 часа

Читај повеќе

Идентификувано телото на 22-годишниот Рамадани, ќе има и обдукција

Читај повеќе

Почна воената обука на мобилизираните Руси

Читај повеќе

Тројца повредени во судир на три возила на патот Штип – Делчево

Читај повеќе

Како се станува директор на ПОЦ?

Читај повеќе

Светските берзи драстично паѓаат: Ужасна недела во ужасен квартал

Читај повеќе

Заедничка изјава на Пендаровски и претседатели на НАТО земји-членки за руската одлука за анексија на украински територии

Читај повеќе

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Читај повеќе

Прекина протекувањето од Северен поток, „пропаднаа“ 800 милиони кубни метри гас

Читај повеќе