Путин ги повика Русите на дисциплина, следната седмица ја прогласи за неработна

Рускиот претседател Владимир Путин ги повика Русите да покажат дисциплина и одговорност, да останат дома за да се изборат против ширењето на коронавирусот.

„Сите препораки мора да се почитуваат. Мораме да се заштитиме себе и луѓето кои ни се блиски“, изјави Путин во обраќањето на нацијата, пренесе TASS.

„Верувајте ми, најбезбедната работа што треба да ја направите е да останете дома“, истакна тој.

Путин следната седмица ја прогласи за неработна поради коронавирусот.

„Сега е исклучително важно да се спречи заканата од брзото ширење на болеста, според тоа ја прогласувам следната седмица за неработна со платени денови, односно слободните денови ќе траат од сабота, 28 март до недела, 5 април“, рече претседателот.

Тој истакна дека се откажува референдумот за уставни промени планиран за 22 април, пренесе Reuters.

Според последните податоци, во Русија бројот на инфицирани луѓе е 658 лица, само во последните 24 часа се регистрирани 163 позитивни на коронавирусот.

реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Свет

Хаос на улиците во Даблин поради продолжувањето на строгиот карантин

Read more

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more
 

Вести

Приведен гостиварец, спречен обид за криумчарење на мигранти

Читај повеќе

Во текстилниот сектор лани без работа останале 6.783 лица

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во скопско, приведени шест лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на улиците во Даблин поради продолжувањето на строгиот карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Скопје казнети 269 возачи, 78 за брзо возење

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Читај повеќе

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Читај повеќе

Се зголемува бројот на нови заразени, нови рестрикции засега ќе нема

Читај повеќе

Сончево со мала до умерена облачност

Читај повеќе