Путин му потврдил на кинескиот претседател Си дека Русија е подготвена да разговара со Украина

Рускиот претседател е подготвен да испрати делегација во Минск на преговори со претставници на Украина, соопшти денеска Кремљ по телефонскиот разговор на Владимир Путин со кинескиот претседател Си Џинпин.

Путин му рекол на Си дека руската воена операција во Украина е неопходна за заштита на луѓето од „геноцид“, соопшти Кремљ, обвинување што Западот го нарекува неоснована пропаганда.

Кремљ соопшти дека Си ги почитува дејствијата на Русија и дека е подготвен за блиска координација и взаемна поддршка во Обединетите нации, каде и двајцата имаат постојани членки на Советот за безбедност со право на вето.

Кинеската новинска агенција Синхуа по телефонскиот разговор лиферуваше само кусо соопштение. „Кинескиот претседател Си Џинпин изјави денеска дека кинеската страна ја поддржува руската страна во решавањето на проблемот преку преговори со украинската страна“, пренесе Синхуа.

– На 25 февруари, претседателот на Украина, Володимир Зеленскиј, објави дека е подготвен да разговара за неутралниот статус на Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој вели дека уште на почетокот Путин кажал дека „целта на операцијата е да им се помогне на ДНР и ЛНР, вклучително и преку денацификација и демилитаризација на Украина. И ова, всушност, е составен дел на неутралниот статус, рече Песков, пренесува руската државна агенција ТАСС.

– Во овој контекст, како одговор на предлогот на Зеленскиј, Владимир Путин е подготвен да испрати руска делегација во Минск на ниво на претставници на Министерството за одбрана, Министерството за надворешни работи и претседателската администрација за преговори со украинската делегација.

Според портпаролот на Кремљ, белорускиот претседател Алјаксандр Лукашенко го уверил Путин дека Минск ќе биде подготвен да ги создаде сите неопходни услови за разговори меѓу Украина и Русија. Тој изразил подготвеност да ги создаде сите неопходни услови за пристигнување на делегации, обезбедување на нивниот имунитет и безбедност и давање на изјави по преговорите.

реклама

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

Read more

Свет

Почна воената обука на мобилизираните Руси

Read more

Кадиров го повика Путин да употреби нуклеарно оружје по рускиот пораз кај Лиман

Read more

Русите го уапсија директорот на нуклеарната централа во Запорожје, планот е да го преземат раководството

Read more

Подољак: Можни се преговори, но само со новиот претседател на Русија

Read more
 

Вести

Крах на технолошките компании: 258 милијарди долари „испарија“ за 24 часа

Читај повеќе

Идентификувано телото на 22-годишниот Рамадани, ќе има и обдукција

Читај повеќе

Почна воената обука на мобилизираните Руси

Читај повеќе

Тројца повредени во судир на три возила на патот Штип – Делчево

Читај повеќе

Како се станува директор на ПОЦ?

Читај повеќе

Светските берзи драстично паѓаат: Ужасна недела во ужасен квартал

Читај повеќе

Заедничка изјава на Пендаровски и претседатели на НАТО земји-членки за руската одлука за анексија на украински територии

Читај повеќе

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Читај повеќе

Прекина протекувањето од Северен поток, „пропаднаа“ 800 милиони кубни метри гас

Читај повеќе