Путин остана без 160 генерали и полковници

Б.С.Б.
/ 30.11.2022 / 16:38

Во војната во Украина, рускиот претседател Владимир Путин наводно изгубил над 160 генерали и команданти, меѓу вкупно 1.500 офицери.

Украинскиот заповедник Анатолиј Штефан собрал податоци од извештаите за мртвите руски војници и составил листа за некои од најзначајните загуби на Путин.

Штефан тврди дека рускиот претседател изгубил 10 генерали и вкупно 152 потполковници откако неговите тенкови на 24 февруари влегоа на украинска територија.

Починати се 204 мајори, 294 капетани, 496 постари потполковници и вкупно 152 потполковници и 86 други офицери чиј чин не може да биде потврден, пренесе Daily Mail.

Овие податоци доаѓаат откако Генералштабот на Вооружените сили на Украина соопшти дека во конфликтот загинале 87.900 руски војници додека процената на Пентагон е дека станува збор за над 100.000 руски војници загинати или ранети.

Невообичаено голем број жртви меѓу високите руски воени функционери потекнува од очигледното одбивање одговорноста да им се предаде на младите команданти.

Рускиот Телеграм канал „Генерал СВР“ објави дека вкупно се загинати 90.138 војници.

Бројот на загинати борци од паравоените формации како Вагнер групата се проценува на 26.917. Во меѓувреме, руската Национална гарда изгуби 5.521 луѓе, стои во соопштението.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе