Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Рускиот претседател Владимир Путин пред состанокот со американскиот лидер Џо Бајден во Женева, даде интерјву за американската телевизија NBC.

Во текот на интервјуто оцени дека војните вежби на НАТО и САД се одржуваат во непосредна близина на руските граници, па го постави прашањето што ќе се случи ако и Русија го направи истото.

„Замислете и ние да испратиме војска пред вашите граници. Каков би бил вашиот одговор?“, запраша Путин.

Американската телевизија потсетува дека кога Путин го прашаа за неодамнешното префрлување на руската војска во близина на украинските граници, поради што сите се загрижија од можност за инвазија, Путин рече дека Русија војните вежби ги спроведува во близина на руските граници.

Сите обвиненија се фарса

Путин ги отфрли сите обвинувања кои се однесуваат на вмешаноста на Русија во изборниот процес, додека за обвинувањата дека Русија или руските хакери се одговорни за кибер нападите во Америка, рече дека тоа е фарса.

„Нè обвинуваат за многу работи. За мешање во изборите, за кибер напади итн. Ниту еднаш, но ниту еднаш не приложија никакви докази. Тоа се само неосновани обвиненија“, рече Путин.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Свет

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more

Солзавец за Французите кои протестираат против КОВИД пропусницата

Read more

31 јули 2006, Фидел Кастро ја предава власта во Куба на брат му Раул

Read more
 

Вести

Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Читај повеќе

Пригодна државна програма утре во Скопје, Крушево и Пелинце за чествување на 2 Август

Читај повеќе

На граничниот премин „Богородица“ за излез од државата се чека околу еден час

Читај повеќе

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Читај повеќе

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Читај повеќе

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Читај повеќе

Ширењето на делта сојот ги тресе светските берзи

Читај повеќе

Момче прободено во викенд куќа во каменичко

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Солзавец за Французите кои протестираат против КОВИД пропусницата

Читај повеќе