Работната недела од четири дена проверено функционира

По шест месеци тестирање на четиридневната работна недела со целосна плата, речиси сите вработени во една меѓународна студија позитивно го оценија концептот, додека нивните шефови беа подеднакво задоволни од зголемувањето на продуктивноста.

Евалуацијата на проектот „Четиридневна недела“, објавена во средата, покажа дека 97 отсто од околу 500 испитаници би сакале да ја задржат скратената работна недела.

Всушност, дополнителниот слободен ден беше толку популарен што 70 отсто од учесниците рекоа дека ќе им треба големо покачување за да се вратат на 40-часовната работна недела.

„Четиридневната недела го трансформираше нашиот бизнис и нашите вработени“, рече учесникот во истражувањето Џон Леланд, главен службеник за стратегија на платформата за групно финансирање Kickstarter.

„Персоналот е повеќе фокусиран, ангажиран и посветен, што ни помага да ги постигнеме нашите цели подобро од порано.“

Во проектот, кој го водеа истражувачи од Бостон, Кембриџ и Даблин, учествуваа повеќе од 30 компании со вкупно околу 900 вработени, а беа вклучени ИТ компании, гастрономија, консултантски компании и градежни компании.

Според истражувањето, две третини од компаниите имаат намера да одржат четиридневна работна недела со целосна плата по тест фазата, додека останатите се наклонети кон тоа или сè уште се неодлучни.

Ниту една компанија не рече дека дефинитивно ќе се врати на петдневната работна недела.

„Компаниите ги направија своите работни процеси поефикасни“

Намалувањето на работното време не резултирало со никакво намалување на продуктивноста, велат водачите на студијата, бидејќи компаниите едноставно ги направиле своите работни процеси поефикасни: во текот на шесте месеци, продажбата на компанијата се зголемила во просек за 8 отсто, а споредено во однос на истиот период од претходната година за дури 38 отсто.

„Физичкото и менталното здравје исто така се подобрија, заедно со задоволството во повеќе области од животот, што може да биде поврзано со подобар сон и повеќе вежбање“, вели Вен Фан, истражувач од Бостонскиот колеџ.

Други земји исто така експериментираат со четиридневната работна недела, вклучувајќи ги Британија, Исланд и Белгија.

Некои германски компании исто така тестираат слични модели.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе