Рачен или автоматски менувач: Каков бираат мажите, а каков жените возачи?

Најновата анкета покажува дека 40 отсто од возачите и понатаму претпочитаат автомобили со рачен менувач, додека 46 отсто од нив се повеќе за автоматски.

Рачен или автоматски менувач? Вечна дилема, но и точка на расправија меѓу возачите.

Автоматицте се претставуваат како иднината и сѐ помалку модели се нудат со рачен менувач на брзини, но возачите сепак не се откажуваат од нив.

Дури 40 отсто од возачите сè уште преферираат возила со рачен менувач, додека 46 отсто избираат автоматски. Ова е резултат од репрезентативното истражување спроведено од AutoScout24.

Најголемиот европски веб-сајт за продажба на половни автомобили, во соработка со институтот за истражување на пазарот Innofact, спроведе анкета меѓу 1.000 сопственици на автомобили за нивните преференции.

Во анализата на резултатите од ова истражување се наведува дека за оние кои претпочитаат рачни менувачи, главниот фокус е на забавата при возењето.

Поддржувачите на автоматиците првенствено ја ценат удобноста при возењето што доаѓа со автоматскиот менувач. И додека помладите возачи и мажите се одлучуваат за автоматски менувачи, жените и постарите возачи претпочитаат да возат автомобили со рачен менувач, покажува истражувањето.

Има и 14% од возачите кои не одлучиле кој тип на менувач го претпочитаат, туку им е сеедно каков користат.

реклама

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Read more

Љубовен хороскоп: Во кои знаци се раѓаат најдобрите сопрузи?

Read more

Авто новости

Зошто не е добро да купите половни зимски гуми?

Read more

Зошто треба секогаш да го отворате автомобилот со десната рака?

Read more

Peugeot од 2030 година во Европа ќе продава само електрични автомобили

Read more

Радикалниот BMW 850ci е магнет за очи

Read more
 

Автомобили

Зошто не е добро да купите половни зимски гуми?

Читај повеќе

Зошто треба секогаш да го отворате автомобилот со десната рака?

Читај повеќе
  • filter

Peugeot од 2030 година во Европа ќе продава само електрични автомобили

Читај повеќе
  • filter

Радикалниот BMW 850ci е магнет за очи

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M4 co 577 KС

Читај повеќе
  • play_arrow

Austral е името на новиот SUV на Renault

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе
  • filter

Од Кочани до Загреб: Каде се произведуваа деловите за Zastava?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе