Радикално чистење на крвните садови - метод кој го регулира холестеролот за 40 дена

Зголеменото ниво на холестерол мачи се поголем број луѓе, а доколку не се регулира може да доведе до низа компликации.

 

Лековите треба да бидат последно средство. Пред тоа, препорачливо е да се обидете природно да го регулирате нивото на холестерол.

Народната медицина изобилува со рецепти кои можат да помогнат во решавањето на овој проблем, а најмоќната комбинација која ги ослободува крвните садови од маснотиите е секако лимон и лук.

Познато е дека и лимонот, и лукот имаат бројни лековити својства. Тие се сметаат за одлични средства за чистење на крвните садови, намалување на нивото на холестерол, зајакнување на ѕидовите на крвните садови и намалување на ризикот од опасни болести како што е атеросклероза.

Пијалакот со лимон и лук е руски рецепт за чистење на крвните садови кој со векови се користи во руската народна медицина. Исто така, овој пијалок го спречува создавањето на канцерогени клетки, што повеќепати е потврдено со научни истражувања, поради фактот што лукот содржи големи количини на антиоксиданси.

За да го подготвите овој пијалок ќе ви требаат:

4 чешниња лук

4 средни лимони со кора

3 литри зовриена вода

Подготовка:

Исчистете го лукот, а потоа ситно измелете се заедно со лимонот. Оставете ја водата да зоврие, а потоа намалете го огнот и додајте ги мелениот лук и лимонот, па поклопете го тенџерето.

Варете на тивок оган до 15 минути, не повеќе. Тргнете од оган и оставете да се излади. Истурете и складирајте во покриен стаклен сад.

Употреба:

Земете 1 до 2 лажици од овој пијалок пред секој оброк. Циклусот на лекување трае 40 дена и се препорачува да се спроведува само еднаш годишно.

Забелешка: Пред да користите народни лекови, консултирајте се со лекар.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе